Naše dítě jde do školy

Jak připravit dětský pokoj budoucího prvňáčka

Dětský pokoj v období předškolním: velký prostor na hraní, jednoduché zařízení, pokud možno stírací podlaha

Dětský pokoj s nástupem do školy:

1. stůl na psaní úkolů a učení (ne psát úkoly pokaždé někde jinde nebo u stolu, kde se jí, naučit dítě udržovat si na stole pořádek, určit místo, kam si bude ukládat učení, tašku)
  2. skříň na oblečení (učit dítě převléknout se po příchodu ze školy, uložit si věci na určené místo, pečovat si o své oblečení)
  3. nějakou malou knihovničku (dítě se postupně stává čtenářem, je vhodné, aby si své knihy dávalo do vlastní knihovničky)
  4. vhodná je i nástěnka na vystavení různých výtvorů, později i prací ze školy

Co dítě naučit před vstupem do školy

1. sebeobsluze (sám se ustrojit, zavázat boty, vysmrkat se, umět jíst vidličkou a nožem, pečovat si o své oblečení a věci)
  2. rituál ranní a večerní (s nástupem do školy přibude i ranní kontrola věcí do školy – možno na dveře nalepit obrázky, co má mít dítě ráno s sebou – aktovku, sáček s bačkorami, klíče, atd.)
  3. udržovat pořádek ve svých věcech
  4. je vhodné dát dítěti jednoduchou rodinnou povinnost (uklidit nádobí, starat se o domácí zvířátko, atd.) – tuto práci má dítě na starost a dělá ji pravidelně, tím si zvyká na pravidelný režim

Nástup do školy

Nástupem do školy se na první místo dostává školní povinnost, na druhé místo rodinná povinnost, na třetí místo zábava (kroužky, hra, atd.). Dítě – vlastně už žák – si musí zvyknout na pravidelný režim- tento režim by mu měli pomoci vytvořit a jeho dodržování kontrolovat rodiče. Je vhodné sestavit dítěti rozvrh odpoledních činností a vyvěsit na viditelné místo.

Naučí-li rodiče své dítě už od začátku 1. třídy pravidelně se připravovat do školy a plnit si své povinnosti, nebudou mít s dítětem tak velké problémy v období dospívání, protože dítě na pravidelný režim bude zvyklé.

To ale neznamená, že rodiče budou všechno za své dítě dělat, rodiče mají dítě naučit, jak si plnit své povinnosti a kontrolovat jejich plnění. Rodiče, ale i škola by měli vést děti k zodpovědnosti za své výsledky a za svou práci.

Co dítě naučit s nástupem do školy

1. pravidelně se připravovat do školy (napsat úkol, naučit se, připravit si učení do aktovky, udržovat si pořádek v penále, v aktovce)
  2. pravidelně plnit nějakou rodinnou povinnost
  3. vést dítě k zodpovědnosti
  4. začít dítě učit hospodařit s penězi (vhodné je dávat dítěti malé kapesné, aby se naučilo nakupovat, ale i šetřit – z ušetřeného kapesného může kupovat i malé dárky)
  5. naučit dítě připravit se na výlet a poskládat si věci do batohu ( jede-li dítě na výlet s rodiči, mělo by mít svůj vlastní batoh a v něm svoje jídlo a svoje další věci, aby se naučilo udržovat si pořádek a brát si jídlo a pití tak, jak potřebuje, tento batoh by si dítě mělo nosit samo, podobně jako aktovku do školy – neměl by nosit rodič)
  6. postupně učit dítě připravit jednoduché jídlo pro sebe, ale i pro ostatní členy rodiny

Svátek má Oto

polojasno 15 °C 0 °C
sobota 27. 4. skoro jasno 17/5 °C
pondělí 29. 4. slabý déšť 22/10 °C

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.