Investice do rozvoje vzdělávání

Výsledkem EU peníze školám je v rámci OP VK zavedení nové oblasti podpory 1.4 s názvem Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách (ZŠ), jejímž smyslem je podpořit rozvoj oblastí, které se dlouhodobě ukazují jako problematické.

Podporou sedmi vytipovaných témat a koncentrací finančních prostředků na ně by mělo dojít ke zlepšení situace:

• čtenářská a informační gramotnost
  • cizí jazyky
  • využívání ICT
  • matematika
  • přírodní vědy
  • finanční gramotnost
  • inkluzivní vzdělávání

Zlepšení výuky v těchto oblastech bude dosaženo metodickým vzděláváním pedagogických pracovníků, tvorbou a následným používáním nových metodických pomůcek a učebních materiálů. Zvýšení účinnosti práce se žáky v prioritních tématech bude probíhat individualizací výuky prostřednictvím dělení hodin nebo podporou při vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků mimořádně nadaných. Snížení výskytu rizikového chování u žáků ZŠ a podpory rovného přístupu ke vzdělávání bude v projektu podpořeno zapojením asistenta pedagoga, školního psychologa, speciálního pedagoga nebo zavedením programu primární prevence.

Na jmenované aktivity je v rámci OP VK vyčleněna celková částka 4,5 mld. Kč, kterou mohou využít všechny základní školy v ČR, mimo území hlavního města Prahy. O finanční dotaci si může ZŠ požádat předložením projektové žádosti. Žádosti bude možné předkládat v rámci průběžné výzvy na oblast 1.4. Výzva potrvá až do vyčerpání celé částky, tj. 4,5 mld. Kč, nejdéle však do 20. prosince 2012.

Projektovou žádost není nutné složitě a komplikovaně vytvářet. MŠMT ve spolupráci s Výzkumným ústavem pedagogickým (VÚP) připravilo hotové vzory tzv. šablon klíčových aktivit, které si školy podle svých požadavků nakombinují a tím projektovou žádost sestaví.

MŠMT nastavilo sestavení i realizaci projektu tak, aby ji školy zvládly samostatně. Není  tedy nutné využívat soukromých poradenských firem a MŠMT toto ani nedoporučuje. Primárně by měla být  finanční dotace využita ve prospěch školy – žáků a pedagogů.

Projekt EU peníze školám se v důsledku unijních pravidel netýká pražských základních škol (hl.m. Praha nesplňuje podmínky stanovené Cílem Konvergence). Jako kompenzace pro ně byl v rámci MŠMT koncem roku 2009 vyhlášen program „Zkvalitnění vzdělávání v základních školách na území hlavního města Prahy“. Na tento rozvojový program bylo vyčleněno 140 milionů Kč, a to na nákup učebnic a učebních pomůcek, které již mají školy v tuto chvíli k dispozici. Podpořeno v rámci projektů bylo zejména vzdělávání v oblastech cizích jazyků, matematiky, přírodních věd, informačních a komunikačních technologií, čtenářské, informační a finanční gramotnosti. Programem bylo podpořeno téměř 600 základních škol.

Více informací naleznete zde: EU peníze školám

Svátek má Jaroslav

dnes, sobota 27. 4. 2024
skoro jasno 17 °C 5 °C
pondělí 29. 4. slabý déšť 22/10 °C
úterý 30. 4. jasno 22/14 °C

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Když dubnový vítr do stodoly fučí, po žních díru nenajde.