Zdravá výživa

Zdravá výživa, dostatek pohybu a pohybové aktivity jsou nepostradatelnou součástí harmonického rozvoje dětí v oblasti zdravého životního stylu.

Co je zdravá výživa? Je to výživa, která nám zajistí pravidelný a dostatečný přísun energie a všech dalších živin, které jsou důležité pro zdravý růst a vývoj organizmu a následně pro udržení jeho dobré kondice po celý život. To vše zajistí strava, která je přiměřená, pestrá a pravidelná a zároveň připravená podle všech hygienických zásad a pravidel.

Malí školáci překypují touhou vědět, získávat nové zkušenosti, zdokonalovat své schopnosti, pochopit nové věci a děje. Mají za sebou poznávací období a jsou citlivější, vnímavější a pozorně sledují, co rodiče říkají a dělají. Učí se od nich, jelikož jsou pro ně uznávanou autoritou, vzorem a snaží se jejich chování napodobovat. Zdravý životní styl a správné stravovací návyky by tak měla dodržovat celá rodina, aby školák měl dobrý příklad ve svém nejbližším okolí. Může se zapojit do přípravy jídel a mít tak pocit, že si sám vybírá, co bude jíst.

Období od šesti do deseti let věku dítěte označujeme za období mladší školní věk. Je to doba, kdy naše děti rostou relativně pomalu. Potřebný příjem energie v této věkové kategorii hodně závisí na pohybové aktivitě dítěte. Aktivní děti potřebují dostatek energie, ale v případě nízké pohybové aktivity by rodiče neměli podceňovat možné základy budoucí obezity.

Pro školáka je ideální složení jídelníčku dobře vyvážená snídaně, oběd, večeře a dvě (v případě potřeby tři) malé svačiny během dne. Nezapomínáme na pět porcí ovoce a zeleniny a dodržování pitného režimu dítěte.

Snídaně

- pro děti by se měla stát samozřejmostí, neměly by se učit ji vynechávat, má probíhat v klidu a měl by na ni být vymezen dostatek času, dbáme na pestrost a rozmanitost, měla by tvořit 20-25 % celkového denního příjmu energie, ve zdravé snídani nemá chybět vláknina – cereálie, mléčná složka, ovoce a tekutiny

- vynechání snídaně může vést ke snížení hladiny cukru v organismu, která má za následek snížení pozornosti a horších školních výsledků především v prvních hodinách výuky

Dopolední svačina

- vhodné jsou celozrnné tyčky, jogurt, ovoce a zelenina (i ve formě salátů)

- nezapomínejme na pitný režim

Oběd

- nejlepší příležitostí pro vyváženou stravu

- většina dětí se v týdnu stravuje ve školní jídelně, je dobré sledovat jídelní lístek (skladba jídelního lístku musí splňovat výživové normy platné pro školní stravování tak, aby byl zajištěn zdravý vývoj žáků)

- nezbytnou součástí oběda by mělo být ovoce případně zelenina, a to buď jako součást pokrmu nebo formou oblohy, salátu, ovoce

Odpolední svačina

- složení závisí na aktivitě dítěte, např. u sportovce se k odpolední svačině skvěle hodí banán, který dodá dětem dostatek energie a doplní minerály, můžeme kombinovat i různé ovocné saláty

Večeře

- příležitost ke společnému setkání, ale také ke společnému zdravému stravování, kdy jdou rodiče svým dětem příkladem

- u zaměstnaných rodičů bývá na večeři málo času, vše mohou vyřešit rychlé těstoviny a zeleninový salát v různých variacích

- pokud s přípravou večeře pomáhá dítě a má i možnost vybrat některé ingredience pokrmů, je to opět dobrá příležitost jej naučit další důležité věci o výživě.